Jeżeli mamy już zakupioną działkę, należy zacząć kompletować dokumenty, w tym wybrać odpowiedni projekt domu. Podczas wyboru projektu należy zachować pewne proporcje, aby powierzchnia przyszłego domu nie zajęła zbyt dużej powierzchni działki. Naszą posiadłość należy podzielić w taki sposób, aby pozostawić miejsce na ogród, a także zachować odpowiedni odstęp od sąsiednich posesji.
Jeżeli nasz wymarzony dom ma uwzględnić budowę balkonu, tarasu czy garażu, musimy także pamiętać, aby również pozostawić odpowiedni metraż do tegoż wykonania. Projektując dom, należy dostosować go do ilości, wieku i możliwości domowników. Inaczej zaadoptowane będą pomieszczenia dla osób starszych, a inaczej dla rodzin z dziećmi. Przy wyborze projektu inwestor może skorzystać z gotowych ofert, co jest znacznie tańszym wyborem lub w przypadku osobistych pomysłów i dodatkowych wymagań może zlecić wykonanie indywidualnego projektu uprawnionej do tego osobie jaką jest architekt. Ważne jest aby osoba sporządzająca projekt posiadała uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w tym przypadku będzie to architektoniczna – oraz była wpisana na listę członków właściwego samorządu.
Ponadto architekt wykonując dla nas projekt indywidualny, zapewne od razu przygotuje projekt zagospodarowania działki, który sporządza się na aktualnej mapie, obejmujący określenie granic działki, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny, układ zieleni itp. Projekt architektoniczno-budowlany to pierwsza i jednocześnie najważniejsza część każdego projektu budowlanego. W jego skład wchodzi przede wszystkim „dokumentacja techniczna” stawianego budynku.
Projekt z internetu
Gotowe projekty powtarzalne są sprawdzone praktycznie i korygowane z błędów – dzięki temu kupujemy dopracowane i przetestowane rozwiązanie. Unikamy w ten sposób dodatkowych kosztów na etapie wykonawczym. Niestety nawet wtedy musimy udać się do projektanta który dokona adaptacji zakupionego projektu do działki na której planujemy budowę.
Wśród informacji na temat nowo stawianego domu zalicza się między innymi: powierzchnia budynku (netto), powierzchnia poszczególnych pomieszczeń (także użytkowych: piwnic, garaży itp.), kubatura ogrzewana i pozbawiona ogrzewania. Projekt architektoniczno-budowlany zawierać będzie inne informacje przedstawione w formie rysunków (skala 1:100) rzuty wszystkich poziomów domu (z fundamentami i więźbą dachową włącznie), przekroje miejsc charakterystycznych (na przykład schodów), charakterystyka elewacji, rysunki instalacji wewnętrznych. Część architektoniczna to także wygląd budynku czyli jego elewacja oraz stolarka okienna (rozmieszczenie drzwi i okien). Druga część opisowa projektu architektoniczno-budowlanego zawierać powinna takie dane jak : konstrukcja domu, użyte do budowy materiały kategoria geotechniczna, posadowienie budynku, układ i rozmieszczenie szczególnych instalacji, charakterystyka energetyczna budynku (roczne zapotrzebowanie potrzebne do ogrzania 1 m2 powierzchni). Dotyczy to instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy centralnego ogrzewania. W tej części także znajduje się schemat kotłowni wraz z doborem odpowiedniego kotła a także schemat podłączenia gazomierza i wodomierza.
Na etapie projektowania domu warto poświęcić uwagę na zastosowanie podpiwniczenia. Decyzja ta powinna być starannie przemyślana, ponieważ podpiwniczenie podwyższa koszty utrzymania budynku. Taki dylemat możemy mieć również w przypadku podejmowania decyzji o przestronnym salonie z otwartą kuchnią, czy też o adaptacji pomieszczenia na spiżarnię. Wszystkie decyzje podejmowane na etapie projektowania domu są kluczowe, gdyż wymarzony dom ma łączyć w sobie funkcjonalność, profesjonalizm i estetykę.
W każdym z projektów należy pamiętać o minimalnych odległościach od granicy działki. Zgodnie z literą prawa przepisy prawne przewidują, że minimalna odległość budynku od sąsiedniej działki budowlanej powinna wynosić nie mniej niż 4 metry, gdy jest do niej zwrócony ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi. W przypadku, gdy ściana budynku nie ma żadnych otworów, odległość wynosi 3 metry. Adaptację każdego projektu możemy podzielić na dwie części – obowiązkowej oraz zależnej od wymagań inwestora. Obowiązkowa część polega na dostosowaniu gotowego projektu domu do obowiązujących warunków zabudowy (lub wytycznych zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego). W ramach adaptacji konieczne jest sprawdzenie i dostosowanie więźby dachowej do odpowiednich warunków klimatycznych oraz fundamentów do lokalnych warunków gruntowych i stref przemarzania. Stąd też istotne było zbadanie jakości gruntu.
Część nieobowiązkowa dotyczy najczęściej zmian w gotowych już projektach domów, m.in. zamiany materiałów ściennych i izolacyjnych, zmiany rodzaju stropu, wprowadzenia podpiwniczenia budynku czy zmian w otworach okiennych i drzwiowych.
Podsumowując, tworzenie projektu od nowa daje sporo satysfakcji i umożliwia stworzenie indywidualnego domu dostosowanego w każdym szczególe do wymagań domowników. Gotowe projekty narzucają nam pewne rozwiązania jednak dzięki temu oszczędzamy dużo czasu i są znacznie tańsze niż indywidualny projekt.