W każdym domu przychodzi taki moment gdy trzeba na ścianie coś powiesić. Wtedy własnie pojawia się dylemat czy ściana wytrzyma i jakiego rodzaju mocowania należy użyć? A może przez myśl przeszło Ci że trzeba użyć kleju jako mocowania? Zanim jednak to jednoznacznie wyjaśnimy trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań ….
Pierwszym pytaniem na które trzeba sobie odpowiedzieć to jak ciężki będzie element który będziemy mocować. Czasem zwykły gwóźdź może wystarczyć. Bo, przecież oczywistym jest, że wieszając obraz nie zastosujemy zaawansowanych systemów do mocowania szafek kuchennych. Bez przesady !
Następnie trzeba sobie odpowiedzieć, do czego będziemy mocować nasz element. Dzisiejsze materiały stosowane w budownictwie wymagają różnych nowoczesnych systemów montażu. Niezależnie czy nasz dom jest zbudowany z betonu, cegły, bloczka keramzytowego, pustaka czy drewna, zawsze należy używać odpowiedniego mocowania.
W miejscach gdzie spodziewamy się dużych obciążeń, np w kuchni, dobrze jest już na etapie budowy zastosować wzmocnienia przygotowane do ich zawieszania. To rozwiązanie sprawi, że później możemy bez obaw obciążać ścianę. Wszystkie materiały energooszczędne np beton komórkowy, ceramika poryzowana jak również poszycie kartonowo-gipsowe, cechują się mała masą własną, a to wymaga innej techniki mocowań. Na szczęście producenci już dawno opracowali doskonałe rozwiązania dostępne dla każdego w sklepach z materiałami budowlanymi.
Spróbujmy zapoznać się z nimi:
Kołki standardowe – Ich działanie polega na mocowaniu na skutek rozparcia ścianek kołka podczas dokręcania wkrętu. Swoje stabilne zamocowanie zapewniają, gdy zostały osadzone w materiale pełnym o zwartej strukturze np beton cegła.
Kołki szybkiego montażu – Umożliwiają one mocowanie przelotowe (część koszulki kołka przechodzi przez mocowany materiał), a zamiast wkręcania, wbijany jest gwintowany gwóźdź. Bardzo ułatwiają to pracę gdy musimy wykonać wiele zamocowań jednocześnie, gdyż otwory pod kołki można wiercić w podłożu poprzez mocowany element bez konieczności przymierzania każdego z nich. Dobrym zastosowaniem ich może być montaż plastikowych listw wykończeniowych, albo montaż styropianu do elewacji.
Kołki do miękkich materiałów – lekkie odmiany betonu komórkowego wymagają użycia specjalnych kołków ślimakowych, umożliwiających zamocowanie dość ciężkich przedmiotów, które osadzane są metodą wkręcania w wywiercony otwór o mniejszej średnicy. Z kołkiem współpracują śruby z gwintem. Lekkie przedmioty można zawiesić na styropianie przy użyciu, np. kołków o dużej średnicy wkręcanych bez wcześniejszego nawiercania otworu.
Zamocowania do pustych przestrzeni – zamocowania takie wymagają utworzenia zaczepu po wewnętrznej stronie przegrody. Zależnie od wersji tworzony jest on, np. przez przegubowo zamocowaną poprzeczkę (tzw. parasol), w wyniku odkształcenia (pęcznienia) tulei metalowej lub z tworzywa. Typowym zamocowaniem do takich podłoży – głównie płyt g-k – są kołki typu molly. Również stosowana dzisiaj w budownictwie ceramika poryzowana, zwana popularnie „porthermem”, wymaga stosowania tego typu mocowań.
Kołki te wymagają wstępnego zaciśnięcia przy użyciu specjalnych szczypiec, a długość nierozciętej części tulei powinna odpowiadać grubości ścianki podłoża. Do zamocowania lekkich przedmiotów na płytach g-k można też użyć ślimakowych kołków wprowadzanych przy użyciu specjalnego wiertła. W przypadku zawiesi (np. żyrandola) w podłożu pusto-przestrzennym, stosowane są kotwy skrzydełkowe. Ich zamocowanie wymaga wywiercenia otworu o dość dużej średnicy i zapewnienia wolnej przestrzeni nad nim pozwalającej na obrót poprzeczki.
Warto jednak zapoznać się z dostępnymi na rynku systemami montażu. Bo innowacyjność producentów może być zaskakująca. Oto co oferuje np firma Fisher a oczywiście to tylko jednej z przykładów.
Kotwy chemiczne – stosowane do silnie obciążonych i odpowiedzialnych zamocowań w podłożach pełnych i drobno-otworowych. Charakteryzują się brakiem wywierania sił rozpierających, co ma istotne znacznie przy gęstym rozmieszczeniu otworów lub w lokalizowaniu ich w pobliżu krawędzi. Różni producenci stosują rożne zestawy kotw chemicznych i stosowanie wymaga zapoznania się z instrukcją montażu w zależności od sposobu utwardzania masy chemicznej.
Warto zaznaczyć że to tylko niewielki zbiór mocowań jakie są obecnie dostępne na rynku. Producenci prześcigają się w nowych sposobach do mocowania i decydując się na konkretny system lepiej wcześniej odwiedzić specjalistyczny sklep i poradzić się fachowca aby wybrać najlepsze rozwiązanie.