Jakie materiały są najlepsze do budowy Twojego domu?

Planując budowę domu, trzeba przemyśleć z jakich materiałów zostaną wykonane fundamenty, ściany i dach. Chociaż na rynku jest obecnie wiele różnych dobrych materiałów budowlanych to decyzja z czego zostaną wykonane poszczególne elementy domu będzie miało bezpośredni wpływ na wybór technologi budowania, koszty budowy i późniejszej eksploatacji. Więc czym się kierować?

Spróbujmy zebrać najczęściej stosowane materiały do wznoszenia budynków:

1 Beton
To „sztuczny kamień” czyli mieszkanka spoiwa (cement), kruszywa (piasek,żwir) i wody. Ważną cechą betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie. Gwarantowaną wartość wytrzymałości określa klasa betonu. Wytrzymałość betonu, jak i jego trwałość i odporność na korozję zależą w dużej mierze od jego porowatości.

2.Materiały ceramiczne czyli cegła i pustaki poryzowane
Ceramika to tradycyjna forma wyboru materiałów znana od lat. Do wyrobów ceramicznych
zaliczamy przede wszystkim pustaki i cegły, pełne lub drążone. Praktycznie żadna budowa bez wyboru
cegły pełnej się nie obejdzie. Cegłę można zastosować np. na obmurowanie trzonów wentylacyjnych, czy do budowy ścian działowych. Ściana wybudowana z cegieł będzie miała znakomite parametry akustyczne. Cegłę stosuje się do budowy warstw nośnych ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych, a także warstwy elewacyjnej ściany trójwarstwowej. Zaletą cegły jest przede wszystkim jej rozmiar – można wybudować z niej niemal wszystko, choć praca trwa długo. Cegła jest niewątpliwie materiałem bardzo wytrzymałym, dlatego umieszcza się ją w miejscach zwiększonych naprężeń, jak słupy, filary nadproża. Niestety, cegła ma niską termoizolacyjność termiczną, jest też ciężka, co podnosi koszty
transportu. Jest natomiast materiałem najmniej nasiąkliwym. Dziś stosuje się zazwyczaj pustaki ceramiczne poryzowane, z charakterystycznymi drążeniami i porowatą strukturą, która pomaga uzyskać większą izolację termiczną ściany.

3.Bloczki z betonu komórkowego
Tańsze i równie efektywne będzie postawienie ścian nośnych z bloczków betonowych – z betonu
komórkowego. Bloczki betonowe są z pewnością większe niż cegła, a także posiadają wyprofilowania z
boku, co ma służyć wygodzie podczas prac budowlanych, ale również zapewnić właściwą izolacyjności.
Jeżeli zależy nam na zapewnieniu dobrej termoizolacji, należy wybrać beton o jak najmniejszej gęstości.
Nowoczesne bloczki betonowe mogą być łączone cienkowarstwową zaprawą klejową, która również
lepiej wpływa na izolację cieplną niż tańsza zaprawa tradycyjna. Jednak niezależnie od rodzaju
bloczków i zaprawy, beton komórkowy charakteryzuje się najwyższym poziomem izolacji
termicznej, więc ściana zewnętrzna wybudowana z tego materiału może być jednowarstwowa i nie wymaga bardzo mocnej dodatkowej izolacji. Zaletą bloczków z betonu komórkowego jest z
pewnością zakres wytrzymałości na ściskanie, chociaż nie jest zbyt szeroki, pozwala wznosić ściany
nośne również w budynkach wielokondygnacyjnych. Głównym składnikiem betonu komórkowego jest
piasek, wapno oraz woda. Czasami do produkcji tego materiału wykorzystuje się domieszki w postaci
popiołu i cementu. Atutem bloczków z betonu komórkowego to również lekkość i łatwość obróbki.

4.Bloczki silikatowe czyli bloczki wapienno – piaskowe
Budowa domu wiąże się z licznymi kosztami, więc jeżeli chcemy znacznie zaoszczędzić na
materiałach budowlanych, możemy zastosować silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe. Wadą takiego
wyboru są trudności w trakcie budowy – bloczki silikatowe są dużo cięższe od bloczków z betonu
komórkowego, jest to materiał dużo twardszy w dotyku. Silikaty wyróżniają się bardzo wysoką
akumulacją ciepła, raz rozgrzany budynek, ciężko szybko wychłodzić. Zaletą jest również to, że są
wykonane z naturalnego materiału. Silikaty ze względu na swoje właściwości, wykorzystywane są
wykorzystywane również do budowy obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej oraz rolniczych.

5.Keramzytobeton – pustak keramzytowy
Do wytwarzania keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych – pustaki i bloczki ze styropianowym wypełnieniem. Pustaki nie różnią się bardzo od swoich ceramicznych braci. Można je łączyć na pióro i wpust, murując tylko na spoiny poziome. Bloczki mają w środku wkładkę ze styropianu, służącą jako ocieplenie. W niektórych z nich jedna ze ścianek jest grubsza, dzięki czemu akumuluje ciepło.

6 Drewno
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Przez tysiąclecia budowano z drewna ścianystropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Obecnie drewno stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza swej lekkości i wystarczającym do wielu zastosowań własnościom wytrzymałościowym.

Wybór materiału a technologia wykonania.

W zależności od tego z jaki materiał wybierzemy będziemy zmuszeni wybrać różne ekipy które będą potrafiły budować tym materiałem. O ile beton i ceramika wybacza wiele błędów wykonawczych z którymi możemy poradzić sobie nawet samodzielnie. To już bloczki na pióro wpust wymagają precyzji w ich ułożeniu. Nie każda ekipa wykona te pracę poprawnie.
Obróbka drzewa wymaga natomiast fachowców którzy specjalizują się w jego obróbce np dekarzy, cieśli. Ten materiał wymaga specjalistycznych narzędzi do jego obróbki i wymiarowania każdego elementu.
Precyzja w wykonaniu wymaga jednak doświadczonych fachowców.

A to jeszcze nie wszystkie stosowane materiały w budownictwie. Więc który jest najlepszy ? Odpowiedz brzmi – wszystkie.

Każdy z tych materiałów charakteryzuje się specjalnymi właściwościami. Beton jest bardzo odporny na ściskanie, drewno lekkie i elastyczne. Nawet cena samego materiału nie może być decydująca, bo wybierając np zwykłą cegłę trzeba doliczyć jeszcze koszty związane z ociepleniem budynku – a to znacznie podroży całą inwestycję. Czasem nie możemy zastosować „ciepłych” bloczków betonowych i ceramicznych, gdyż są zbyt kruche by budować z nich np na terenach objętych szkodami górniczymi. Do tego dochodzą osobiste preferencje oraz umiejętności ekip które będą budować nasz dom.

Kierując się wyborem warto stosować materiały stosowane bardziej rozwiniętych państwach. Wysokie wymagania energooszczędności budynków, opracowane systemy i standardy budownictwa w krajach zachodnich sprawiają że odchodzi się do lamusa od przestarzałych metod budowlanych.

Warto zwrócić na to uwagę gdyż coraz to wyższe normy narzucane w związku z ekologicznymi rozwiązaniami sprawią że eksploatacja starych budynków będzie ekonomicznie nieopłacalna.

Jestem Daniel i będę Twoim budowlańcem Wybuduję Twój Wymarzony Dom

Szanowny Użytkowniku! Cenimy Twoją prywatność. Dlatego chcemy prosić Cię o zgodę na wykorzystanie plików cookies (tzw. ciasteczek), zgodnie z naszą Polityką Prywatności. Dzięki temu, będziemy mogli doskonalić naszą ofertę i świadczyć Ci lepsze usługi marketingowe. Swoją zgodę możesz zmienić w dowolnej chwili w naszym Centrum Prywatności.

Centrum Prywatności